Program 2020

Få et overblik over det samlede program her.

Mandag 20. juli

Tirsdag 21. juli

Onsdag 22. juli

Torsdag 23. juli

Fredag 24. juli

Mandag 20. juli

Kl. 15:30

Den Danske Klaverduo, koncert for to klaverer.

Francis Poulenc: Koncert i C dur for 2 klaverer (i version uden orkester)

  1. Allegro ma non troppo
  2. Larghetto
  3. III. Finale

Pernille Louise Sejlund: Uropførelse af nyt værk skrevet til Den Danske Klaverduo

Antonio Santana: Suite Brésilienne 

  1. Toada
  2. Lamento 
  3. Rala Bucho 

 Martin Åkerwall: “A perfect View” 

 Astor Piazzolla: “Fuga y Misterio”

Kl. 20.00

Den Danske Klaverduo og Festivalensemblet

Auerbach: 24 præludier for violin og klaver, opus 46

Violin : Sigrun Edvaldsdottir

klaver : Rikke Sandberg

PAUSE

A. Mozart : Klarinetkoncert, KV 622

Allegro – Adagio – Rondo

solist : John Kruse

A. Mozart: Klaverkoncert nr. 10, KV 365 for to flygler og ensemble

Allegro – Adagio – Rondo/allegro

solister : Den Danske Klaverduo

Tirsdag 21. juli

Kl. 10:30

Galya Kolarova, klaver

Ludwig van Beethoven (1770-1827)

Sonata No.14 “Quasi una fantasia” in c-sharp minor, Op.27, No.2

  1. Adagio sostenuto
  2. Allegretto
  3. Presto agitato

Leoš Janáček (1854-1928)

In the Mists

  1. Andante
  2. Molto adagio
  3. Andantino
  4. Presto

Frédéric Chopin (1810-1849)

Andante spianato et grande polonaise brillante in E-flat major, Op. 22

Kl. 15.30

Festivalensemblet spiller klarinetkvintetter af Dvorak og Bo Holten

Dvorak: klaverkvintet nr 2 i A-Dur opus 81

Allegro ma non tanto

Dumka : Andante con moto

Scherzo – molto vivace

Finale : Allegro

Holten: klarinetkvintet (2019-20)

Passacaglia

Scherzo med trio I og II

Variationer og tema.

Kl. 20.00

Duo Åstrand Salo

Frederic Delius: Sonate nr 2                                                        

Erik Satie:  endnu ikke bestemt

Thomas Ades:   endnu ikke bestemt

Maurice Ravel: Violin Sonate

Allan Gravgaard Madsen: Tillykke (for soloviolin).  

Beethoven: Sonate op. 47, Kreutzer 

Frederic Delius: Sonate nr. 2

Erik Satie:  endnu ikke bestemt

Thomas Ades:   endnu ikke bestemt

Maurice Ravel: Violin Sonate

Allan Gravgaard Madsen: Tillykke (for soloviolin).  

Beethoven: Sonate op. 47, Kreutzer

Onsdag 22. juli

Kl. 10:30

Samtale med Huskomponist Bo Holten

Kl. 15.30

Festivalensemblet

Dohnanyi: Sextet

Haydn: cellokoncert nr 1 i C Dur

  1. Moderato
  2. Adagio
  3. Allegro molto

Solist :  Andreas Brantelid

Kl. 20.00

Wonderbrazz

Torsdag 23. juli

Kl. 10:30

Koncert med vinderen af klaverkonkurrencen “Pianister i Nord”, Hannes Rudenstam.

L. v. Beethoven: Sonate opus 57 nr. 23

Glinka & M. Balakirev: The Skylark

Chopin: sonata opus 35 nr. 2

Liszt: La Campanella

Kl. 15.30

Festivalensemblet:

Prokofiev : Ouverture on Hebrew Themes opus 34

Saint-Saëns: Dyrenes Karneval med oplæsning af Huspoet Ditte Steensballe

Kl. 20.00

Musica Ficta under ledelse af Bo Holten

Fredag 24. juli

Kl. 10:30

Toke Møldrup

Bachs cellosonater, suite II og VI

Festivalensemble består af: Sigrun Edvalsdottir, Christian Ellegaard, Mina Fred, Andreas Brantelid / Ingemar Brantelid, John Kruse og Rikke Sandberg.

Dette års kunstnere

Kontakt os

Vil du allerede nu reservere din billet, eller har du spørgsmål, er du velkommen til at skrive til Nordisk Kammermusikfestival her eller ringe til os.

Adresse:
Luthersk Missions Højskole
Ansgarvej 2
3400 Hillerød

Stine Rejnholdt
projektleder
stinerejnholdt@gmail.com
6170 7150

Lone Ricks
projektkoordinator
info@travelart.dk
6015 3770

Rikke Sandberg
pianist, kunstnerisk leder
sandbergrikke@gmail.com
4045 2655

Menu